Aktivity

Okolie chaty Hrešná ponúka svojím návštevníkom rôznorodé možnosti trávenia voľného času. Na svoje si tu prídu všetci milovníci prírody a aktivít v nej.

CykloTuristika

Cykloturistika sa každým rokom stáva v okoli chaty populárnejšia, o čom svedčí aj počet návštevníkov na dvoch kolesách. 

Okrem známych okruhov spájajúcich rekreačné zóny v okoli Košíc, najnovšie vďaka spolupráci s KE/CY košické cyklotraily, len nedávno vznikol trail “Hriešny” spájajúci chatu s Alpinkou, nachádzajúcou sa v čermeľskom údolí. Pekné prepojenie turistických chodníkov Vás vie doviesť na miesta ako Jahodná, chata Lajoška, Obec kysak alebo Ružínska priehrada.


Turistika

Chata Hrešná svojou polohou láka veľký počet turistov aj vďaka množstvu možností turistického vyžitia. 

Pre nenáročných turistov chata Hrešná v spolupráci s ML Košice vypracovala a realizovala projekt “náučný chodník Kavečany – chata Hrešná” kde na trase od zastávky Kavečany cintorín po chatu má turistická verejnosť možnosť spoznať prostredie a okolie pomocou ôsmich náučných tabúľ. Jej dĺžka je 2,2km. Veľmi zaujímavá je následná prechádzka ku “vyhliadke na Tatry”, ktorá je zhruba 1,3km od chaty, kde si človek pri priaznivých podmienkach vie vychutnať nádherný pohľad na panorámu tatranských štítov. 

Pre náročnejších slúži chata ako štartovací bod pre turistiku na viacero zaujímavých miest v bližšom či vzdialenejšom okolí, ako napr. Kráľová studňa, Jánošíkova bašta alebo Sivecké lúky. 

Každý priaznivec turistiky už určite počul o najznámejšej turistickej magistrále spájajúcej severovýchod (Dukiansky priesmyk) so západom (Devín) našej krásnej krajiny, a to o “ceste SNP”, ktorá je súčasťou celku európskej magistrály E8 merajúcej 4 390km. Dĺžka “SNPčky” je okolo 750km. Táto Slovenská tradičná turistická trasa vedie aj okolo našej chaty a každoročne sa stretávame s množstvom ľudí, ktorí sa veľakrát snažia prekonať nielen veľkú vzdialenosť ale aj sami seba.

Bežkovanie

Bežkovanie je neoddeliteľnou súčasťou chaty už od jej vzniku.

 Samotná chata bola postavená za účelom vytvorenia zázemia k aktivitám spojeným s bežkovaním. Aktuálne je chata štartom pre štyri bežkárske okruhy v dĺžke 5km, 4km, 3km a 2km, ktoré sú udržiavané a označené. 

Trate sa upravujú po celú zimu skútrom s radlicou, tak pre “klasiku”, ako pre “korčuliarov”. 

Zázemie tvorí aj novo postavená prezliekareň, ktorá ma zvýšiť komfort športujúcich návštevníkov.

chata hresna zoo

Aktivity v okolí

Blízke okolie chaty ponúka tiež množstvo spôsobov a aktivít, ako sa zrelaxovat a stráviť pekný deň.

Už po ceste z Košíc sa môžete nikoľkými krokmi preniesť do dôb dávnych, konkrétne do prvej polovice 13. storočia, kedy bol postavený Košický Hrad. Okrem zrúcanín hradu Vám vtedajšiu dobu priblížia nielen dobové stavby, ale aj vystavené dobové odevy či predmety. Pekný zážitok Vám určite umocní pohľad na Košice z tamojšej vyhliadkovej veže, ktorá bola vybudovaná v roku 1987.

Košická ZOO je výborným miestom pre spoznávanie prírody nielen pre deti, ale aj dospelých . Jej zvieratká a pekný areál, ktorý je svojou rozlohou najväčší v strednej Európe, láka každoročne množstvo návštevníkov ako z tunajšieho okolia, tak aj zo susedných krajín. Jej najnovšou súčasťou je deťmi milovaný Dinopark s množstvom replík dinosaurov. 

V tesnej blízkosti ZOO sa nachádza tiež bobová drahá. “Vítr ve vlasech” a kopec srandy Vám istotne zaručí každá jedna jazda na tejto adrenalínovej atrakcii, ktorú pozná snáď každý Košičan.

 Ak sa človek vyberie z chaty smerom do Čermeľskeho údolia, zarelaxovat si môže pri partičke golfu, na neďalekom golfovom ihrisku. Tí najmenší určite ocenia atrakcie rekreačného areálu Alpinka , ku ktorému sa dá dostať od našej chaty po zelenej turistickej značke.